Životopis

Pětinásobná Zlatá slavice Naďa Urbánková se narodila 30. června 1939 jako Naděžda Anna Balabánová v Nové Pace. Tatínek pocházel z Podkarpatské Rusi a při cestě za prací se dostal až do Podkrkonoší, kde potkal maminku. Rodina žila nejprve v Nové Pace, ale později se přestěhovala do chaloupky v malebné vísce jménem Borovnička. Narodily se jim dcery Vlasta, Drahoslava a jako třetí Naďa.

Studovala na vyšší zdravotnické škole v Trutnově a po maturitě nastoupila do nemocnice v Josefově. Byla členkou ochotnického divadla a amatérsky zpívala – jak se říká – kde se dalo. V sezoně 59/60 získala angažmá v Pardubickém divadle, kde také potkala svého prvního manžela herce Karla Urbánka (dodnes po něm nosí příjmení). Manželství dlouho nevydrželo, ale oba zůstali a jsou dobrými přáteli. Z Pardubic Naďa odešla do Souboru písní a tanců, kde se uplatnila jako zpěvačka a moderátorka. Přestože uspěla v konkurzu na hlasatelku Československé televize, dala přednost nabídce z Laterny magiky, kde moderovala Hofmannovy povídky. V roce 1963 udělala konkurz do divadla Semafor a účinkování v tomto slavném, osobnostmi nabitém divadle, bylo zlomem v její umělecké kariéře. Měla štěstí na první písničku Kdo to ví, odpoví (Lexikon), což byl duet s tehdy již velice populární Evou Pilarovou. A pak už to šlo ráz na ráz. Přišly další semaforské hity, Jiří Grossman jí napsal několik zásadních písní jejího repertoáru Závidím, Drahý můj, Tobě náležel čas, nebo Svatební průvod.

Pozoruhodné jsou i její herecké výkony. V roce 1970 přijala nabídku z Národního divadla v Praze a účinkovala v Šemberově Třetím zvonění. Svůj herecký talent představila také ve filmech a TV inscenacích jako např. Na samotě u lesa, Zločin v dívčí škole, Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti, Noční můry, Herbert v ringu, Návštěva, O Radůzovi a Mahuleně, Lucie a zázraky, Romance za korunu a další…..

Na několik let spojila svůj umělecký osud s Country beatem Jiřího Brabce, se kterým natočila řadu nezapomenutelných snímků, a se kterým se dostala – kromě domácího koncertování -  i na pódia v Anglii, nebo USA, kde vystoupila i v Grand Ole Opry House v Neshvillu, což je největším vyznamenáním pro každého coutryového umělce. V USA se také podruhé vdala za Jiřího Nemejovského, se kterým přivedla na svět dceru Janu. V létech 1972-1976 získala v anketě časopisu Mladý svět pět Zlatých slavíků. Po odchodu od Country Beatu vystupovala v různých domácích programech, účinkovala také v zahraničí, např. v Řecku, nebo se skupinou Fešáci ve Svýcarsku. Po roce 1989 se rozhodla v podnikání podpořit svého třetího manžela a jak říká, časem se ukázalo, že to nebylo správné rozhodnutí.

Odstěhovala se z hlavního města, dala přednost klidnějšímu životu 100 km od Prahy. Svedla boj se zákeřnou chorobou, který vyhrála. Dnes pravidelně jezdí za posluchači se svými největšími hity, které stále zpívá – jako dřív - svým lahodným hlasem. V sobotu, v neděli a ve svátek moderuje svůj vlastní velice oblíbený pořad na rádiu Český rozhlas Vysočina, ve kterém rozdává dobrou náladu v přímém spojení s posluchači.

Výběr z nejznámějších písní Naďy Urbánkové najdete v kapitole písně

 

Pavel Skalický, leden 2019
autorizováno
Další informace můžete hledat na:
www.wikipedia.org
www.csfd.cz
www.osobnosti.cz
www.agenturajupiter.cz

řadu nahrávek najdete mimo jiné na:
www.YouTube.com